Skip to content

268 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Date
Oct 26, 2014

Property Information

Block961
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,625
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
45%
Improvement Value:$91,600
55%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+2.0%
2024$6,211-0.2%
2023$6,221-1.7%
2022$6,331+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905