Skip to content

306-308 Walnut St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Sep 9, 1974

Property Information

Block961
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,000
58%
Improvement Value:$141,300
42%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,904+2.0%
2024$12,649-0.2%
2023$12,669-8.5%
2022$13,840+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$47,000

To:

DeedBook 4485, Page 176