Skip to content

171-173 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block961
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,026
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,500
22%
Improvement Value:$282,000
78%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,824+2.0%
2024$13,551-0.2%
2023$13,573-1.7%
2022$13,813+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004