Skip to content

218 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Jun 11, 2009

Property Information

Block962
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
40%
Improvement Value:$109,300
60%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,952+2.0%
2024$6,815-0.2%
2023$6,826-1.7%
2022$6,946+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,500

To:

Sq Ft2,076DeedBook 12200, Page 5754

Property Built

Built

Year Built: 1900