Skip to content

297 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block962
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
39%
Improvement Value:$116,500
61%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,226+2.0%
2024$7,083-0.2%
2023$7,095-1.7%
2022$7,220+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

To:

Sq Ft4,015DeedBook 12445, Page 8425

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4584, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1900