Skip to content

277 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2015

Property Information

Block962
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
42%
Improvement Value:$99,800
58%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,591+2.0%
2024$6,461-0.2%
2023$6,471-1.7%
2022$6,585+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,400
DeedBook 12265, Page 9700

Property Built

Built

Year Built: 1902