Skip to content

323-325 Walnut St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
May 2, 1984

Property Information

Block963
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
27%
Improvement Value:$320,600
73%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,756+2.0%
2024$16,426+21.0%
2023$13,577-1.7%
2022$13,817+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

To:

DeedBook 4828, Page 644