Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
315-317 Walnut St
Newark, NJ 07105
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 1998
Property Information
Block963
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78
Building Details
Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$288,000
31%
Improvement Value:$628,800
69%
Total Assessment$916,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $34,866 | +2.0% |
| 2024 | $34,178 | -0.2% |
| 2023 | $34,233 | -12.3% |
| 2022 | $39,056 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.