Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
310-312 Adams St
Newark, NJ 07105
Industrial
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 5, 2023
Property Information
Block970
Lot62.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$115,500
39%
Improvement Value:$180,800
61%
Total Assessment$296,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,268 | +2.0% |
| 2024 | $11,046 | -0.2% |
| 2023 | $11,064 | -1.7% |
| 2022 | $11,259 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.