Skip to content

348 South St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$2,377,500
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block973
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
9%
Improvement Value:$273,000
91%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+2.0%
2024$11,184-0.2%
2023$11,202-1.7%
2022$11,400+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 5443, Page 915