Skip to content

158 Delancy St

Newark, NJ 07105

Built 2005

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Sep 22, 1998

Property Information

Block976
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,258
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
24%
Improvement Value:$213,200
76%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,732+2.0%
2024$10,520-0.2%
2023$10,537-1.7%
2022$10,724+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$96,000

To:

Sq Ft4,258DeedBook 5577, Page 81

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5259, Page 844