Skip to content

365 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2009

Property Information

Block977
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,390
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
40%
Improvement Value:$107,100
60%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,788+2.0%
2024$6,654-0.2%
2023$6,665-1.7%
2022$6,783+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5366, Page 328

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4889, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1895