Skip to content

381 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 1895

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 27, 2003

Property Information

Block977
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,925
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,200
24%
Improvement Value:$218,600
76%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,945+2.0%
2024$10,729-0.2%
2023$10,746-1.7%
2022$10,936+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,925DeedBook 5953, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1895