Skip to content

115 Pulaski St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block978
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage536
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
33%
Improvement Value:$247,100
67%
Total Assessment$367,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,961+2.0%
2024$13,685-0.2%
2023$13,708-1.7%
2022$13,950+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft536DeedBook 20230, Page 75431

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4469, Page 971