Skip to content

297-299 Oliver St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Dec 11, 2002

Property Information

Block978
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description3SB9UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$260,000
52%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,015+2.0%
2024$18,640-0.2%
2023$18,670-1.7%
2022$19,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

To:

DeedBook 5937, Page 748

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5389, Page 170