Skip to content

379 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block979
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,675
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,200
9%
Improvement Value:$426,900
91%
Total Assessment$469,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,840+2.0%
2024$17,488+120.7%
2023$7,924-1.7%
2022$8,064+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft3,675DeedBook 20240, Page 22311

Property Sale

Sale
$695,000
Sq Ft3,675DeedBook 20211, Page 21160Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4921, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1920