Skip to content

363 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2018

Property Information

Block979
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
33%
Improvement Value:$242,700
67%
Total Assessment$362,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,793+2.0%
2024$13,521-0.2%
2023$13,543-1.7%
2022$13,783+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 12038, Page 7769