Skip to content

99-101 Pulaski St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jan 5, 2016

Property Information

Block979
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage665
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
41%
Improvement Value:$302,100
59%
Total Assessment$512,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,475+2.0%
2024$19,091-0.2%
2023$19,122-11.0%
2022$21,485+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft665DeedBook 20160, Page 1987

Property Sale

Sale
$89,907
DeedBook 5971, Page 624