Skip to content

254 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Built 1906

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Dec 12, 2008

Property Information

Block980
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,944
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
28%
Improvement Value:$188,900
72%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,979+2.0%
2024$9,782-0.2%
2023$9,798-1.7%
2022$9,971+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$339,900

To:

Sq Ft5,944DeedBook 12171, Page 4093

Property Built

Built

Year Built: 1906