Skip to content

86 Pacific St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block946
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,182
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,900
23%
Improvement Value:$226,000
77%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,215+2.0%
2024$10,994-0.2%
2023$11,012-1.7%
2022$11,206+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft6,182DeedBook 20240, Page 8059

Property Sale

Sale
$98,750
DeedBook 5644, Page 934

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 5539, Page 772

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 4588, Page 1070

Property Built

Built

Year Built: 1900