Skip to content

258-260 New York AveNewark, NJ 07105

Built 1927

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 11, 2008

Property Information

Block982
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,660
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,300
27%
Improvement Value:$211,200
73%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,048+2.0%
2024$10,830-0.2%
2023$10,847-1.7%
2022$11,039+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft5,660DeedBook 12158, Page 3253

Property Sale

Sale
$164,800
DeedBook 4917, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1927