Skip to content

256 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2005

Property Information

Block982
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2.5SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,959
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
33%
Improvement Value:$154,300
67%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,758+2.0%
2024$8,586-0.2%
2023$8,599-1.7%
2022$8,751+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4799, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1924