Skip to content

416 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block986
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class47
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,330
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
18%
Improvement Value:$335,400
82%
Total Assessment$406,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,467+2.0%
2024$15,162+80.8%
2023$8,387-1.7%
2022$8,535+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft3,330DeedBook 20210, Page 43989

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4778, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1900