Skip to content

295 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 1930

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 16, 1990

Property Information

Block986
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
43%
Improvement Value:$96,000
57%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,362+2.0%
2024$6,237-0.2%
2023$6,247-1.7%
2022$6,357+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,934DeedBook 5119, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1930