Skip to content

42-44 Pulaski St

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 16, 2021

Property Information

Block986
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,900
21%
Improvement Value:$236,100
79%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,489+2.0%
2024$12,243+61.5%
2023$7,580-1.7%
2022$7,714+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,700DeedBook 20211, Page 35101

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6320, Page 417

Property Sale

Sale
$22,761
DeedBook 4685, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1880