Skip to content

306 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 11, 2008

Property Information

Block987
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$166,100
69%
Total Assessment$241,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,169+2.0%
2024$8,988-0.2%
2023$9,003-1.7%
2022$9,162+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,232DeedBook 12144, Page 5984

Property Built

Built

Year Built: 1910