Skip to content

312-318 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Date
Oct 26, 2014

Property Information

Block987
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,159
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
37%
Improvement Value:$196,400
63%
Total Assessment$311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,858+2.0%
2024$11,624-0.2%
2023$11,643-1.7%
2022$11,848+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900