Skip to content

346-348 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2012

Property Information

Block990
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
43%
Improvement Value:$105,200
57%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+2.0%
2024$6,830+3.6%
2023$6,591-1.8%
2022$6,712+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925