Skip to content

7-9 Napoleon St

Newark, NJ 07105

Built 2019

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block996
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
18%
Improvement Value:$348,800
82%
Total Assessment$424,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$15,715+517.4%
2020$2,546-59.3%
2019$6,258+3.6%
2018$6,038+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,720DeedBook 20170, Page 12589

Property Sale

Sale
$158,000