Skip to content

29 Napoleon St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block996
Lot44.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,932
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,600
63%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+2.0%
2024$7,553-0.2%
2023$7,565-1.7%
2022$7,699+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890