Skip to content

73 Merchant St

Newark, NJ 07105

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2003

Property Information

Block1982
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$117,300
61%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,313+2.0%
2024$7,169-0.2%
2023$7,180-1.7%
2022$7,307+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,900
DeedBook 5928, Page 130

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4540, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1887