Skip to content

45 Napoleon St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block996
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
41%
Improvement Value:$101,700
59%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,299+2.1%
2024$6,170-0.2%
2023$6,180-1.8%
2022$6,294+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,962DeedBook 20220, Page 39804

Property Built

Built

Year Built: 1890