Skip to content

50 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 1998

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 4, 2001

Property Information

Block997
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,164
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
28%
Improvement Value:$220,600
72%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,573+2.0%
2024$11,344-0.2%
2023$11,363-1.7%
2022$11,563+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft4,164DeedBook 5900, Page 587

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 5591, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5444, Page 419