Skip to content

66 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 17, 2006

Property Information

Block997
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,146
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
38%
Improvement Value:$108,100
62%
Total Assessment$175,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,678+2.0%
2024$6,546-0.2%
2023$6,557-1.7%
2022$6,673+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,146DeedBook 6307, Page 421

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6223, Page 637

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5862, Page 335

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5445, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1880