Skip to content

44 Gotthardt St

Newark, NJ 07105

Built 1925

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block998
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,552
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,400
37%
Improvement Value:$132,500
63%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+2.0%
2024$7,825-0.2%
2023$7,838-1.7%
2022$7,976+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,552DeedBook 5951, Page 270

Property Sale

Sale
$13,350
DeedBook 4572, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1925