Skip to content

46 Main St

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
May 8, 2000

Property Information

Block2047
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,631
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
27%
Improvement Value:$172,700
73%
Total Assessment$235,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,971+2.0%
2024$8,794-0.2%
2023$8,809-1.7%
2022$8,964+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

To:

Sq Ft3,631DeedBook 5694, Page 437

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 4666, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1915