Skip to content

1 Gotthardt St

Newark, NJ 07105

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2010

Property Information

Block999
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,466
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,900
38%
Improvement Value:$152,900
62%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,424+2.0%
2024$9,238-0.2%
2023$9,253-1.7%
2022$9,416+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5407, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1907