Skip to content

296 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2022

Property Information

Block979
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,602
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
32%
Improvement Value:$157,900
68%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,800+2.0%
2024$8,627-0.2%
2023$8,640-1.7%
2022$8,793+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 4963, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1915