Skip to content

41 Gotthardt St

Newark, NJ 07105

Built 1925

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block999
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
38%
Improvement Value:$114,400
62%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+2.0%
2024$6,867+3.6%
2023$6,628-1.8%
2022$6,750+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,940DeedBook 20220, Page 22542

Property Built

Built

Year Built: 1925