Skip to content

67 Gotthardt St

Newark, NJ 07105

Built 1914

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 2, 1999

Property Information

Block999
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
38%
Improvement Value:$106,400
62%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,575+2.0%
2024$6,446-0.2%
2023$6,456-1.7%
2022$6,570+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 5604, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1914