Skip to content

52 Jabez St

Newark, NJ 07105

Built 1900
Vacant Land

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Sep 26, 2012

Property Information

Block999
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$62,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,358+2.0%
2024$2,311-0.2%
2023$2,315-1.7%
2022$2,356+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 12392, Page 5158

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5014, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1900