Skip to content

8-10 Jabez St

Newark, NJ 07105

Built 2018

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Oct 4, 2019

Property Information

Block999
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description1SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,710
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
20%
Improvement Value:$305,200
80%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$14,535+1.1%
2021$14,375-22.8%
2020$18,616+152.1%
2019$7,383+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

Sq Ft4,710DeedBook 20191, Page 13217

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 12272, Page 2584

Property Sale

SaleMulti
$900,000
DeedBook 5725, Page 563