Skip to content

Pipe Line

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

BlockPIPELINE
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$1,800,000
100%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,454+2.0%
2024$67,104-0.2%
2023$67,248+0.1%
2022$67,212-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0