Skip to content

863-865 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 8, 1993

Property Information

Block57.04
Lot132
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$659,200
38%
Improvement Value:$1,072,900
62%
Total Assessment$1,732,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$65,872+2.0%
2024$64,573-0.2%
2023$64,677-11.4%
2022$73,013+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 5289, Page 413