Skip to content

312 High Street

Orange, NJ 07050

Vacant Land

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 5, 2002

Property Information

Block1103
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$525,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,528+4.9%
2024$19,567-8.5%
2023$21,380+3.1%
2022$20,740+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 5947, Page 18