Skip to content

40 Hillyer Street

Orange, NJ 07050

Built 1881

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2010

Property Information

Block1702
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,005
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,500
27%
Improvement Value:$170,100
73%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056+4.9%
2024$8,632+22.4%
2023$7,052+3.1%
2022$6,841+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12222, Page 7021

Property Built

Built

Year Built: 1881