Skip to content

42 Hillyer Street

Orange, NJ 07050

Built 1881
Other Exempt

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 20, 2006

Property Information

Block1702
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,900
27%
Improvement Value:$170,100
73%
Total Assessment$233,000

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6315, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1881