Skip to content

244 William Street

Orange, NJ 07050

Built 1879

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block1901
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,282
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
22%
Improvement Value:$370,300
78%
Total Assessment$474,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,561+4.9%
2024$17,692+80.1%
2023$9,826+3.1%
2022$9,532+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,282DeedBook 20220, Page 52916

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1879