Skip to content

36 North Center Street

Orange, NJ 07050

Built 1874
Industrial

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 20, 2020

Property Information

Block1901
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S WHSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
49%
Improvement Value:$103,600
51%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,961+4.9%
2024$7,588-13.6%
2023$8,786+3.1%
2022$8,523+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft4,152DeedBook 20200, Page 72119

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 5192, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1874