Skip to content

60 North Center StreetOrange, NJ 07050

Built 1879

Last Sale Price
$1,500
Last Sale Date
Sep 19, 1980

Property Information

Block1903
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,720
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,600
24%
Improvement Value:$274,600
76%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,045+4.9%
2024$13,387+33.6%
2023$10,023+3.1%
2022$9,723+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500

To:

Sq Ft2,720

Property Built

Built

Year Built: 1879